تست هوش تصویری

مدیر سایت ۱/فروردین/۱۳۹۷ ۱ دیدگاه

تست هوش تصویری

آزمون ماتریس‌های پیشرونده ریون (RPM)

این آزمون هم فرم استاندارد و هم فرم پیشرفته آن، از آزمون‌های توانایی استدلال کلی است که یکی از دقیق ترین و معتبرترین اندازه های هوش عمومی «g» را به دست می‌دهد. این آزمون از جمله آزمون‌های هوش غیرکلامی است که ریون در انگلستان ساخته است. در حال حاضر سه فرم این آزمون برای اندازه‌گیری هوش افراد در همه سطوح توانایی از کودکان ۵ ساله تا بزرگسالان سرآمد در دسترس است.

فرم اول آزمون ماتریس‌های پیشرونده معیار (SPM) است که دارای ۶۰ ماتریس یا تصویر است و به ۵ سری ۱۲ تایی تقسیم شده است. نسخه اولیه این فرم در سال ۱۹۳۸ تهیه شده است و در سال ۱۹۴۷ فقط تصحیح کوچکی در سوال اصلی (B-8) آن به عمل آمد. در سال ۱۹۵۶ هم در ترتیب اصلی سوالات و گزینه‌های آن تجدید نظر شده ولی هیچگونه تغییری در جواب‌های صحیح سوالات صورت نگرفت. از آن موقع تا به حال نسخه تجدید نظر شد. سال ۱۹۵۶ برای آزمایش هوش افراد در دامنه سنی ۵ و یا ۶ سال تا ۶۵ سال به کار بده می‌شود. در سطوح سنی پایین‌تر با اجرای این فرم می‌توان دامنه‌های هوشی بالاتر از متوسطه را تعیین کرد ولی در سنین بالاتر (بزرگسالان) برای تعیین هوش‌بهر افراد سرآمد باید از فرم پیشرفته آزمون استفاده کرد.

فرم دوم آزمون ماتریس‌های پیشرفته رنگی (CPM) است که ۳۶ تصویر دارد و اکثر آنها رنگی است. این فرم در سال ۱۹۴۷ برای آزمایش کودکان ۵ تا ۱۱ سال و بزرگسالان عقب مانده ذهنی تهیه شد. از آن موقع تا به حال این فرم تغییری نکرده است. ماتریس‌های پیشرونده پیشرفته (APM) فرم سوم آزمون ریون است که دارای دو دفترچه است و برای سنجش هوش بزرگسالان درخشان (۱۱ سال به بالا) به کار گرفته می‌شود.

حتما بخونید:   آزمون مینه‌سوتا – mmpi

نسخه اولیه این فرم با ۱۲ سوال در دفترچه اول و ۴۸ سوال در دفترچه دوم در سال ۱۹۴۷ منتشر گردید. در سال۱۹۶۲ تحلیل بر روی آن صورت گرفت و تعداد سوالات دفترچه دوم به ۳۶ سوال کاهش یافت. از آن روز تا کنون نسخه تجدیدنظر شده توسط روانشناسان مورد استفاده قرار گرفته است.

[WpProQuiz 1]